Coraz popularniejszą formą ceremonii ślubnych są śluby humanistyczne. W Krakowie również to rozwiązanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem przyszłych małżonków. Co to jest ślub humanistyczny? Jak zorganizować ślub humanistyczny? Jaki jest scenariusz ślubu humanistycznego? – wiele par szuka odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych ze ślubami humanistycznymi w Krakowie i innych miastach. Jeśli i Wy zastanawiacie się nad taką formułą, koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł, który stanowi kompendium wiedzy o ślubach humanistycznych.

Co to jest ślub humanistyczny? Jakie są zalety ślubu humanistycznego?

Ślub humanistyczny jest jedną z form ceremonii ślubnej mającej na celu zastąpić obrządek religijny i cywilny bardziej zindywidualizowanym ceremoniałem, odpowiadającym oczekiwaniom i pragnieniom konkretnej Pary.

Przyjmuje się, że najbardziej niekwestionowaną zaletą ślubu humanistycznego jest brak jakichkolwiek ograniczeń formalnych co do jego ostatecznego kształtu. Skąd taka swoboda? Otóż ślub humanistyczny nie bez powodu zwany jest również „symbolicznym” lub „nieformalnym”. Oznacza to, że jego zawarcie nie pociąga za sobą skutków:

  • w rozumieniu cywilno-prawnym – para zawierająca ślub humanistyczny nie staje się małżeństwem w świetle prawa Państwa Polskiego.
  • oraz w rozumieniu religijnym – związki wyznaniowe co do zasady nie respektują konsekwencji przysięgi złożonej w czasie ceremonii ślubu humanistycznego.

Moda na śluby humanistyczne przybyła do Polski z Zachodu. Wiele Par tłumaczy jej popularność dużą swobodą organizacyjną, która silnie kontrastuje ze ściśle przestrzeganym ceremoniałem obrządku religijnego lub cywilnego zawieranego w obecności kapłana lub urzędnika USC. A skoro już przy tym jesteśmy…

Kto udziela ślubu humanistycznego? Jak wygląda przysięga w ślubie humanistycznym?

Ze względu na brak odgórnych regulacji ceremonię ślubu humanistycznego… może poprowadzić każdy, kogo darzycie odpowiednim zaufaniem.

Może to być osoba dobrze znana przyszłym Małżonkom (przyjaciel, członek rodziny) lub ktoś zupełnie obcy (np. profesjonaliści z odpowiednich agencji). Może to być osoba pełnoletnia, ale nie ma takiej konieczności. A jeśli taka jest wola przyszłych Małżonków, ślub humanistyczny może nawet obejść się bez Mistrza Ceremonii. Najważniejsze jest to, aby ślub humanistyczny na żadnym etapie organizacji nie krępował Waszej wyobraźni.

Tyczy się to również przysięgi. Ponieważ jest to ślub symboliczny, jako przyszli Małżonkowie macie prawo do samodzielnego przygotowania tekstu przysięgi, który następnie odczytacie, wygłosicie z pamięci lub nawet zaimprowizujecie. Przyjmuje się, że tekst takiej przysięgi powinien być oryginalny i nawiązywać do unikalnej historii konkretnej Pary. Jego istotą jest przede wszystkim wyrażenie autentycznego uczucia i deklaracja wzajemnej miłości. Ponieważ nie dla każdego perspektywa samodzielnego stworzenia tekstu przysięgi jest atrakcyjna i komfortowa, można skorzystać z wielu podpowiedzi znalezionych w Internecie lub też z wzorów przygotowanych przez profesjonalne firmy. Lista agencji zajmujących się profesjonalną organizacją ślubów humanistycznych w Krakowie znajdziesz na końcu tego artykułu. Z punktu widzenia fotografa ślub humanistyczny jest szczególnie interesujący, ponieważ z zasady jest równie unikalny jak para, która go zawiera. Właśnie w momencie wygłaszania lub odczytywania przysięgi wyjątkowość tego wydarzenia dochodzi do głosu w sposób szczególny – na ogół jest to moment bardzo wzruszający, a udane uwiecznienie go w fotografii stanowi nie lada wyzwanie.

Gdzie można zawrzeć ślub humanistyczny?

Pary planujące organizację ślubu humanistycznego nie są ograniczone jeśli chodzi o wybór miejsca przeprowadzenia ceremonii. Ślub humanistyczny można bowiem zorganizować w każdym miejscu, który uznacie za stosowne dla takiej uroczystości. Z reguły ślub humanistyczny odbywa się jako ceremonia ślubna w plenerze lub w jakimś innym, wyjątkowym i nietypowym miejscu, np. w opuszczonym pałacu, specjalnie przygotowanym ogrodzie czy zabytkowej świątyni.

Przyszłych Małżonków przy wyborze scenerii dla uroczystego ślubu humanistycznego ogranicza właściwie tylko wyobraźnia i dostępność miejsca – nie w każdym opuszczonym pałacu można zorganizować ślub humanistyczny (względy bezpieczeństwa), a szczyt góry, choć sam z siebie gwarantuje bardzo romantyczną oprawę, może być trudny ze względów logistycznych, szczególnie jeżeli Para przewiduje obecność gości w czasie ceremonii.

Przy wyborze miejsca Pary kierują się zatem różnorodnymi kryteriami. Jednym z istotniejszych jest z pewnością emocjonalne przywiązanie lub wspomnienia. Pary decydujące się na ślub humanistyczny często wybierają miejsce, które jest ważne dla nich ze względu na szczególną przeszłość. Innym dobrym i popularnym pomysłem jest zaplanowanie ślubu humanistycznego w czasie jakiejś wyjątkowej podróży. Warto zaznaczyć, że lista potencjalnych miejsc jest w zasadzie nieskończona i z całą pewnością przekracza swoją liczbą listę miejsc, w których można zawrzeć ślub cywilny lub kościelny. Coraz więcej właścicieli hoteli, pałaców i restauracji udostępnia specjalne pomieszczenia lub specjalne ogrody właśnie na potrzeby organizacji ślubu humanistycznego. W Krakowie oferta takich miejsc jest szczególnie bogata, o czym wspominam poniżej.

Ślub humanistyczny a cywilny  – jaka jest różnica?

Jak już wspomniałam, ślub humanistyczny (inaczej: symboliczny) nie pociąga za sobą skutków cywilno-prawnych. Oznacza to, że jeśli wybraliście ślub humanistyczny i chcecie być w świetle prawa traktowani i postrzegani jako małżeństwo, musicie zadbać o dopilnowanie formalności związanych ze ślubem cywilnym. Ślub humanistyczny zastępuje bowiem jedynie obrządek – religijny i świecki – nie ma jednak równorzędnej wobec ślubu cywilnego wartości prawnej.

Aby rozwiązać ten problem, wiele Par decyduje się na jedno z rozwiązań przedstawionych poniżej:

  1. Uroczyste przeżycie ślubu humanistycznego i wyrażenie indywidualnej przysięgi na oczach zaproszonych gości jest sprawą najwyższej wagi. Dlatego przyszli Małżonkowie organizują najpierw ślub humanistyczny i umawiają się z urzędnikiem w odpowiednim Urzędzie Stanu Cywilnego, gdzie wkrótce po ceremonii „dopełniają” ją, dbając o złożenie przyrzeczenia przewidzianego przez polskie prawo.
  2. Można też tę kolejność odwrócić i najpierw przejść przez odpowiednią procedurę w USC, a następnie, w dogodnym czasie, zorganizować ceremonię ślubu humanistycznego, tak aby uzupełniła braki w przysiędze cywilnej. Jej treść jest narzucona z góry, przez co według niektórych Par jest „sztuczna” i „nieautentyczna”. Nie odpowiada bowiem indywidualnym potrzebom Pary i krępuje jej swobodę wyrażenia się.
  3. Istnieje również trzecia opcja de facto łącząca ślub humanistyczny z cywilnym. W największym skrócie polega ona na złożeniu przysięgi w obecności pracownika USC poza budynkiem urzędu i w ramach ceremonii ślubu humanistycznego zorganizowanej swobodnie, a zatem mocno różniącej się od formuły ślubu cywilnego. Plusem tego rozwiązania jest organizacja jednej ceremonii. Z drugiej strony, wymaga ono od Pary konkretnych ustępstw, polegających przede wszystkim na wypowiedzeniu odgórnie narzuconego tekstu przysięgi.

 Ślub humanistyczny w Krakowie – jaka jest różnica?

„Ile kosztuje ślub humanistyczny w Krakowie?” – to jedno z ważniejszych pytań, które zadają Pary decydujące się na ślub symboliczny. Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Zakres usług wszystkich firm zajmujących się organizacją ślubu humanistycznego w Krakowie jest szeroki i ustalany indywidualnie. Dlatego ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych w zależności od pakietu wybranego przez Parę.

W skład takiego pakietu wchodzi przede wszystkim opieka konsultanta, który zazwyczaj jest również mistrzem ceremonii, prowadzącym przysięgę i inne rytuały nierzadko towarzyszące ślubom humanistycznym, np. zapalanie świecy jedności. Oprócz tego firmy oferują Parom własne propozycje scenariusza, pomoc w opracowaniu przysięgi, a także udzielają rekomendacji dotyczących miejsc idealnych do zorganizowania ślubu humanistycznego. W Krakowie liczba takich miejsc stale rośnie ze względu na coraz większą liczbę usługodawców otwartych na takie ceremonie.

Ślub humanistyczny w Krakowie – fotograf

Tym, czego nie może zabraknąć w czasie ceremonii ślubu humanistycznego w Krakowie i w każdym innym miejscu świata jest obecność profesjonalnego i doświadczonego fotografa.

Moim Parom zawsze powtarzam, że każdy obiektyw kocha przede wszystkim to, co autentyczne – uczucie, którym się darzycie. Ślub humanistyczny z założenia jest ceremonią bez kompromisów, gdzie wiele zależy od Pary i jej upodobań. Dlatego dla mnie z perspektywy fotografa jest to wydarzenie szczególnie interesujące i fotogeniczne. A możliwość zamknięcia w kadrze Waszej przysięgi od serca jest dla mnie ogromnym przeżyciem.

Jeśli planujecie ślub humanistyczny w Krakowie lub okolicach, napiszcie do mnie. Opowiem Wam, w jaki sposób sprawię, że Wasz wyjątkowy dzień pozostanie niezapomniany nie tylko we wspomnieniach, ale również na wyjątkowych fotografiach.

Do zobaczenia!                                                             

[contact-form-7 id=”9963″ title=”Wireframe – Form Basic”]