Co to jest sesja narzeczeńska?

Wraz z rozwojem telefonii komórkowej pojawiła się moda na wykonywanie rozmaitych sesji zdjęciowych. Robimy zdjęcia na urodzinach, piknikach, przy okazji i bez okazji – dlaczego zatem nie zorganizować sobie profesjonalnej sesji narzeczeńskiej? Nie bez powodu piszę o sesji „profesjonalnej”. Spontaniczna sesja wykonana telefonem komórkowym samodzielnie przez narzeczonych nie zaowocuje bowiem tak samo jak ta przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Cóż to zatem jest sesja narzeczeńska?

Jak sama nazwa wskazuje, sesja narzeczeńska to sesja zdjęciowa, na którą decydują się narzeczeni albo tuż po zaręczynach albo krótko przed ślubem albo w każdym dowolnym momencie narzeczeńskiego życia. Bywają także sesje narzeczeńskie wykonywane po ślubie, ale – z oczywistych powodów – pozostają narzeczeńskimi tylko z nazwy. Jeśli jednak wcześniej nie udało Wam się zorganizować takiej sesji w „cywilnych” strojach, a koniecznie chcecie mieć profesjonalne zdjęcia z okresu narzeczeństwa, to nic nie stoi na przeszkodzie! Należy jednak pamiętać, że w takim wypadku narzeczeńskich zdjęć nie będzie można wykorzystać podczas wesela np. jako dekoracji.

Sceptykom, którzy zastanawiają się, czy warto organizować sesje narzeczeńskie oraz czy nie jest to zbędny wydatek, odpowiem: oczywiście, że warto! A dlaczego? O tym poniżej…

Sesja narzeczeńska – czy warto?

O tym, że sesje narzeczeńskie stają się coraz popularniejsze, świadczy liczba par, które decydują się na takie przedsięwzięcie. Warto pamiętać o tym, że narzeczeni to nie tylko ludzie młodzi, ale również osoby, które powtórnie wstępują związek małżeński lub też podejmują decyzję o ślubie w późniejszym wieku. Dla takich osób taka sesja narzeczeńska z różnych powodów może być pierwszą profesjonalną sesją z fotografem. Wbrew opinii niektórych, zalet zorganizowania takiej sesji przed ślubem jest naprawdę wiele. Oto one:

 • Zapoznanie się z fotografem i pozowaniem – dzięki sesji narzeczeńskiej możecie zobaczyć, jak pracuje fotograf, którego wybraliście na ślub i jakie są efekty jego pracy. Jeśli przygotowane przez niego zdjęcia Wam się nie spodobają, możecie ponownie omówić z nim swoje oczekiwania lub w ostateczności poszukać kogoś innego. Ponadto, sami oswoicie się z aparatem i pozowaniem, a dzięki temu ślubne zdjęcia wypadną jeszcze lepiej.
 • Zdjęcia z sesji narzeczeńskiej jako prezent – piękne zdjęcia z sesji narzeczeńskiej możecie podarować rodzicom z okazji jakiegoś jubileuszu (albo bez okazji!). Możecie również wykorzystać je, przygotowując upominki dla gości weselnych.
 • Zdjęcia z sesji jako zaproszenie – jeżeli zdecydujecie się na sesję narzeczeńską, możecie wybrać jedno ujęcie, które później wykorzystacie, przygotowując weselne zaproszenia. Standardowe zaproszenia ślubne wcześniej lub później trafiają do kosza, lecz jeśli wykorzystacie swoje zdjęcie, z większym prawdopodobieństwem trafi ono do rodzinnych albumów Waszych gości.
 • Interesująca dekoracja – szczególnie udane ujęcia możecie wykorzystać do udekorowania sali weselnej. Będzie niebanalnie, nietypowo, zwłaszcza jeżeli zdecydujecie się wykonać jakieś zabawne zdjęcia.
 • Po prostu pamiątka – jeżeli nawet Wasze zdjęcia nie zostaną wykorzystane w żaden konkretny sposób, to i tak już zawsze będą dla Was i Waszych dzieci wspaniałą pamiątką z czasów, które zawsze wspomina się z wielkim sentymentem.
 • Wspaniale spędzony czas – potraktujcie sesję narzeczeńską jak dobrą rozrywkę – będziecie mogli poszaleć, poczuć się jak profesjonalni modele, może wcielić się w jakąś ulubioną postać…? Liczba opcji jest nieograniczona.

Kiedy zorganizować sesję narzeczeńską?

Pytanie: „kiedy zorganizować sesję narzeczeńską?” obejmuje kilka istotnych aspektów. Po pierwsze, musicie się zastanowić, czy chcecie, by Wasza sesja narzeczeńska odbyła się „na ostatniej prostej”, czyli tuż przed ślubem, czy np. niedługo po oświadczynach. Po drugie, ponieważ okres narzeczeństwa tradycyjnie trwa przynajmniej kilka miesięcy – a z reguły około rok – warto zastanowić się nad sesją narzeczeńską pod kątem pory roku. Jeśli planujecie sesję narzeczeńską na łonie natury, staniecie przed wyborem, czy wolicie, by w tle znalazła się optymistyczna wiosna, radosne lato, romantyczna jesień, czy jednak mroźna zima. Wreszcie po trzecie – coraz więcej par odkrywa uroki sesji narzeczeńskiej wykonanej po zmroku, tak więc pytanie „kiedy?” przybiera również postać pytania „w dzień czy w nocy?”.

Nie ma jednej odpowiedzi na to, jaka pora roku i jaki miesiąc na sesję jest najlepszy, ponieważ wszystko zależy od tego, jaka będzie Wasza koncepcja. Sesja zdjęciowa narzeczeńska w plenerze najlepiej udaje się wtedy, kiedy nie pada deszcz i jest ciepło, ale jeśli ktoś kocha zimę i chciałby śnieżną sesję, to musi wybrać zimowe miesiące. Sesja narzeczeńska w domu lub jakimś innym wnętrzu może się odbyć w dowolnym terminie, bo wtedy pogoda nam nie straszna. Z kolei jeśli chodzi o porę dnia, najlepiej słuchać wskazówek fotografa, który podpowie, kiedy światło jest najlepsze i kiedy wykonać zdjęcia tak, by wyglądały wspaniale. Oczywiście nie będzie to miało większego znaczenia w przypadku nocnej sesji zdjęciowej, która będzie musiała korzystać ze sztucznego oświetlenia.

Pozostaje również pytanie: „Czy decydować się na sesję narzeczeńską po ślubie?”. Jeśli chcecie, by tak było, to nie ma żadnych obiektywnych przeciwwskazań, które stawałby Wam na drodze. Warto jednak zadbać o to, by sesja narzeczeńska była naprawdę narzeczeńska. Pamiętajcie, że przecież po uroczystym ślubie i wspaniałym przyjęciu weselnym czeka Was jeszcze sesja ślubna!

Gdzie zorganizować oryginalną sesję narzeczeńską?

Wraz ze wzrostem popularności sesji narzeczeńskich wzrasta również liczba pomysłów na oryginalne sesje. W zasadzie ogranicza Was tylko Wasza fantazja. Jednym z prostszych rozwiązań jest zdecydowanie sesja narzeczeńska w studio. Z kolei pary, które najswobodniej czują się u siebie w domu, mogą zaprosić fotografa właśnie tam. Wybierając miejsce, możecie również kierować się własnymi zainteresowaniami, pasjami – może uprawiacie wspólnie jakiś sport, może macie jakieś szczególne miejsce, które oboje uwielbiacie, ponieważ szczególnie łączy się z historią Waszej miłości? Możecie wykorzystać na sesję miejsce, w którym się poznaliście, a jeśli kwestia finansowa nie stanowi problemu, możecie znaleźć jakieś piękne miejsce za granicą.

Ujmując sprawę najogólniej – sesje narzeczeńskie można podzielić na sesje plenerowe i studyjne, tzn. te, które zostały wykonane w jakimś pomieszczeniu. Tylko od Was i Waszej fantazji zależy, co wybierzecie. Jeśli chcecie, możecie w proces podejmowania decyzji zaprosić swojego fotografa, który ma doświadczenie w szukaniu dobrych miejsc na sesję narzeczeńską i inspiracji, a może nawet zasugeruje Wam rozwiązanie, które połączy kilka opcji? Ze swojego doświadczenia wiem, że dla chcącego nic trudnego, a rada fotografa zawsze jest w cenie.

Niebanalne pomysły, czyli sesja narzeczeńska – inspiracje

Zdarza się, że chcąc zaimponować znajomym parom, narzeczeni na wyścigi proponują przeróżne ekstremalne pomysły na sesję narzeczeńską. Choć nie ma nic złego w poszukiwaniu nietuzinkowych rozwiązań, warto pamiętać, że zawsze najlepiej jest dokonać wyboru takiego miejsca, które do Was pasuje i w którym będziecie czuli się dobrze. Bo jeśli czujecie się swobodnie, aparat Wam to wynagrodzi, a fotografie – uwierzcie mi na słowo – wyjdą bajecznie. Spontaniczna i radosna wizyta w pobliskim lesie, do którego przez lata chadzaliście na randki, w rodzinnym albumie będzie prezentować się znakomicie – niekoniecznie gorzej niż debiutancki skok na bungee z bukietem kwiatów.

Z pewnością sami wpadniecie na ciekawe pomysły na sesję narzeczeńską.

A oto garść propozycji dla tych, którzy nie wiedzą, jak powinna i jak może wyglądać ich sesja narzeczeńska. Inspiracje można wykorzystać w całości lub wprowadzić swoje poprawki.

 • Sesja narzeczeńska zimą może być prawdziwym hitem choćby z tej przyczyny, że zimowe śluby i sesje nie są zbyt popularne. Wasza sesja będzie zatem bardzo oryginalna, zwłaszcza jeśli wybierzecie się do lasu lub jakiejś małej wioski albo skansenu. Będzie nastrojowo, tajemniczo, rustykalnie. Możecie wziąć ze sobą łyżwy, sanki, a nawet koc, termos z kawą i kubki z romantycznym napisem, jeśli najdzie was ochota na zimowy piknik. Sesja narzeczeńska zimą będzie z pewnością piękna i niezapomniana.
 • Sesja narzeczeńska jesienią, bo złota piękna jesień (wyłączając cieszący się złą sławą listopad) kojarzy się z niezwykłą paletą barw, która stworzy wspaniałe tło dla Waszych zdjęć. Jesienne światło zachodzącego słońca przenikające przez żółknące i czerwieniące się liście daje fotografowi wiele możliwości – wtedy nawet zdjęcia w deszczu będą niezwykłe, zwłaszcza jeżeli weźmiecie ze sobą kolorowy parasol, barwne kalosze, koszyk z grzybami. A liście? Któż z nas nie bawił się kolorowymi liśćmi w dzieciństwie? Czemu zatem nie skorzystać z ich urody podczas sesji przedślubnej? Jesienna sesja narzeczeńska może się odbyć nawet w miejskim parku.
 • Intymna sesja narzeczeńska to pomysł dla odważnych, bezpruderyjnych osób. Taka sesja, zwana również buduarową, odbywa się w Waszej sypialni, ale może się też odbyć w wynajętym apartamencie lub nawet na łonie natury. O tym, jak bardzo intymne będą zdjęcia, zdecydujecie sami.
 • Miłośnicy sztuki mogą się zdecydować na sesję w muzeum lub jakimś zabytkowym miejscu. Obcowanie ze sztuką wyzwala pozytywne emocje, trzeba jednak pamiętać, że konieczne będzie zdobycie pozwolenia na sesję, która często wiąże się z dodatkową opłatą.
 • Jeśli z jakichś powodów nie możecie lub nie chcecie wyjechać z miasta, nie martwcie się, ponieważ w każdym mieście są atrakcyjne miejsca, w których może się odbyć sesja narzeczeńska. Plener to nie jedyny pomysł. Możecie wybrać ZOO, park rozrywki lub ogród botaniczny.
 • Każda para marzy, aby najpiękniejsza była właśnie ich sesja narzeczeńska. Inspiracje można również czerpać z rozmaitych stylów, których ilustracje możecie znaleźć w Internecie, ale także na moim blogu oraz w moim portfolio, do których serdecznie Was zapraszam. W ostatnim czasie bardzo modny jest styl boho oraz rustykalny, ale coraz więcej zwolenników zyskuje także styl glamour lub romantyczny. Jak osiągnąć taki efekt? Wybrać odpowiednie wnętrze i dopasować stroje, ale przede wszystkim skonsultować się z doświadczonym fotografem, który organizował już sesje narzeczeńskie w określonym stylu i może służyć radą.
 • Filmowa sesja narzeczeńska może się odbyć w kinie (a może też na scenie w teatrze?). Możecie również przebrać się za Wasze ulubione gwiazdy filmowe, a nawet… zainscenizować kultowe sceny.

Jak się ubrać na sesję narzeczeńską?

Nie ma jednej recepty na odpowiedni strój na sesję narzeczeńską, ale są pewne ogólne zasady, które warto wziąć pod uwagę.

Przede wszystkim należy się ubrać wygodnie – głównym celem jest to, abyście czuli się tak swobodnie, jak to tylko możliwe. Wiele par na początku sesji jest speszonych obecnością fotografa i aparatu – nie ma potrzeby potęgować tego uczucia strojem, który krępuje ruchy i nie pozwala Wam być sobą. Strój, który jest niewygodny z pewnością wpłynie na jakość zdjęć.

Po drugie, strój należy dostosować do konwencji, w jakiej będą robione zdjęcia, oraz do pogody. Zimowa sesja narzeczeńska będzie wymagała cieplejszej odzieży, kolorowe czapki i zabawne rękawiczki będą atrakcyjnym dodatkiem.

A jak się ubrać na sesję narzeczeńską tematyczną? Odpowiedź jest prosta – ubierzcie się zgodnie z konwencją, jaką wybierzecie. Sukienka na sesję narzeczeńską glamour powinna być elegancka, podobnie jak strój pana młodego. Można oczywiście przygotować kilka stylizacji (wiele par decyduje się na takie rozwiązania), ale pamiętajcie, że nie warto z tym przesadzać – na zdjęciach najważniejsi jesteście Wy, a nie Wasze ubrania, dlatego ubierzcie to, w czym jest Wam do twarzy i w czym czujecie się komfortowo.

Gadżety na sesję narzeczeńską – potrzebne czy nie?

Sklepy ślubne oferują mnóstwo gadżetów, które można wykorzystać podczas sesji przedślubnej. Lampiony, dymy, balony to tylko wierzchołek góry lodowej. Możecie oczywiście zaopatrzyć się w przeróżne gadżety na sesję narzeczeńską, ale pamiętajcie, że również tutaj nie warto przesadzać.

Warto też porozmawiać o swoich pomysłach z fotografem, który doradzi Wam, jak najlepiej wykorzystać poszczególne gadżety, by nie przeszkadzały w sesji, ale przeciwnie – pomogły i nadały Waszym zdjęciom nowy wymiar i oczekiwany efekt. Gadżety, podobnie jak strój, wpływają na to, jak wyglądacie na zdjęciach, dlatego ich nadmiar może zdjęciom zaszkodzić, a nawet spowodować, że będą wyglądały kiczowato, a Wy wyjdziecie na przytłoczonych mnogością przedmiotów. W prostocie siła.

Tak, czy inaczej, innych gadżetów będzie wymagała sesja narzeczeńska w mieście, a innych sesja pozowana na plaży. Zimą możecie zabrać ze sobą sanki, a latem latawiec. Gadżety mogą także informować o Waszych pasjach i zainteresowaniach – krótko mówiąc, powinny być w Waszym stylu.

Ile kosztuje sesja narzeczeńska?

Koszt sesji narzeczeńskiej zależy od wielu czynników. Cena wynosi kilkaset lub kilka tysięcy złotych, ale waha się w zależności od fotografa i pakietu usług, który wybierzecie. Wielu fotografów preferuje ustalanie cen indywidualnie i ja również przychylam się do takiego rozwiązania. Jeśli jesteście zainteresowani, koniecznie zajrzyjcie w zakładkę Kontakt i napiszcie do mnie.

Przygotowując kosztorys sesji narzeczeńskiej, musicie także pamiętać o dodatkowych kosztach zależnych od tego, jaką sesję zapragnęliście zorganizować, np. bilety wstępu, koszty transportu, opłaty za parking, wynajem apartamentu itp. Pamiętajcie, że w ostatecznym rozrachunku to Wy decydujecie, jaka będzie Wasza sesja narzeczeńska i to Wasze decyzje najmocniej wpłyną na jej cenę. Jeżeli zdecydujecie się wyjechać nad morze, w góry lub zagranicę cena wzrośnie kilkukrotnie, ale jeśli zaprosicie fotografa do siebie, by pozować w zaciszu domowego ogniska, sesja narzeczeńska nie będzie kosztowna.

Fotograf na sesję narzeczeńską

Jeśli spodobał się Wam pomysł zorganizowania sesji narzeczeńskiej to serdecznie polecam się jako fotograf, który uwieczni ten niepowtarzalny czas Waszego wspólnego życia. Koniecznie zajrzyjcie w zakładkę Kontakt i napiszcie, jaki macie pomysł. Z radością skontaktuję się z Wami i opowiem, co mogę zrobić, by Wasza sesja narzeczeńska na długie lata zdobiła albumy Waszej rodziny i przyjaciół.

Privacy Preference Center