Narzeczeni coraz częściej decydują się na zorganizowanie uroczystości swoich zaślubin poza murami Urzędu Stanu Cywilnego czy parafialnego kościoła. Dobra wiadomość dla wszystkich narzeczonych jest taka, że jeśli chodzi o ślub w plenerze, w Krakowie i w całym województwie małopolskim coraz więcej usługodawców oferuje obsługę takich uroczystości. Trzeba przyznać, że wiele z nich kusi niesamowitym klimatem i wygląda naprawdę wspaniale.

Jednak zanim przejdziemy do listy najpiękniejszych miejsc, które sama rekomenduję jako interesujące opcje do rozważenia przez zorganizowaniem ślubu plenerowego w Krakowie i okolicach, zastanówmy się, czym różni się uroczystość plenerowa od „tradycyjnej”. Jeśli więc zastanawiacie się, czym dokładnie jest ślub plenerowy, jak zorganizować ślub plenerowy i jak może wyglądać ślub w plenerze, mam nadzieję, że ten tekst pomoże Wam zgłębić ten temat i znaleźć praktyczne odpowiedzi.

Ślub w plenerze w Krakowie  – kościelny, cywilny czy humanistyczny?

Narzeczeni, decydując się na ślub plenerowy, podejmują ważną decyzję dotyczącą scenerii swoich uroczystych zaślubin. Wciąż jednak muszą zdecydować, jaką przyjmą formułę ślubu. Od tej decyzji zależy bardzo wiele: od treści przysięgi po… skutki prawne całej uroczystości.

Brzmi skomplikowanie? Zobaczcie poniżej skrót najważniejszych informacji.

  1. Ślub plenerowy kościelny

Jest to rozwiązanie praktykowane niezwykle rzadko. Przepisy kościelne są bardzo precyzyjne co do miejsca, w którym powinien być zawarty ślub Pary, w której przynajmniej jedna osoba jest wyznania rzymskokatolickiego (mówi o tym Kanon 1118 w Kodeksie Prawa Kanonicznego).

Jednak co do zasady przepisy Kościoła zezwalają na zorganizowanie ślubu poza świątynią. Musi się to jednak odbyć za formalnym zezwoleniem biskupa diecezjalnego. W praktyce otrzymanie takiej zgody bywa czasochłonne i z tego powodu wiele Par rezygnuje ze zorganizowania ślubu plenerowego w obrządku religijnym.

Pary, którym zależy na zawarciu ślubu kościelnego najczęściej rozwiązują to w taki sposób, że rezygnują z możliwości zawarcia ślubu tzw. „konkordatowego” (jednocześnie kościelnego i cywilnego) i organizują dwa śluby. Ponieważ ze względu na umowę konkordatową Rzeczypospolitej Polskiej ze Stolicą Apostolską nie istnieje możliwość zawarcia ślubu kościelnego bez skutków prawnych, Narzeczeni czasem decydują się na zorganizowanie głównej ceremonii ślubu plenerowego w formie cywilnej (o czym niżej), którą następnie dopełniają osobną, kameralną uroczystością w parafii.

Jest to zatem złożony proces składający się z kilku etapów organizacyjnych i logistycznych, ale takie podejście wydaje się rozwiązywać większość potencjalnych problemów przy organizacji ślubu plenerowego kościelnego.

  • Ślub plenerowy cywilny

Jest to chyba najpopularniejsza forma ślubu plenerowego w naszym kraju. Przepisy Państwa Polskiego pozwalają każdemu kwalifikującemu się obywatelowi na zawarcie ślubu w każdym Urzędzie Stanu Cywilnego, a także poza murami USC, o ile zostaną zachowane odpowiednie warunki.

Proponowane przez Narzeczonych miejsce ślubu musi „gwarantować zachowanie uroczystej formy”, a także nie narażać na niebezpieczeństwo uczestników tego wydarzenia. Proponowane miejsce zgłasza się we wniosku, który należy wypełnić w USC, przedkładając również inne konieczne dokumenty. Zgodę na ślub cywilny plenerowy wydaje kierownik USC. Jeśli kierownik nie wyrazi zgody, należy zaproponować inne miejsce, jeśli otrzymacie zgodę – należy podjąć dalsze kroki, które precyzyjnie opiszą urzędnicy i dopełnić formalności.

Trzeba pamiętać, że za przybycie urzędnika i jego pracę należy uiścić w urzędzie odpowiednią opłatę – jest ona regulowana ustawą i wynosi 1000 zł.

  • Ślub plenerowy humanistyczny

Ślub humanistyczny nie pociąga za sobą skutków cywilno-prawnych, dlatego jest najsłabiej obwarowany konkretnymi przepisami. W praktyce zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by ślub humanistyczny – o ile Narzeczeni zdecydują się właśnie na taką formę – odbył się w plenerze. Co więcej, można zakładać, że większość ślubów humanistycznych odbywa się właśnie w tej formie. Ponieważ gwarantuje ona Parze całkowitą swobodę w decydowaniu o kształcie ceremonii, zorganizowanie jej „pod gołym niebem” jest kuszącą perspektywą. Tutaj przeczytasz więcej informacji o ślubie humanistycznym (LINK).

Dlaczego warto wziąć ślub w plenerze w Krakowie?

Osobiście jestem wielką miłośniczką ceremonii plenerowych ze względu na ich wspaniałą oprawę.

Urzędy i świątynie słusznie posiadają własne standardy dotyczące wystroju, typu uroczystości czy nawet konkretnych zachowań. W przypadku ślubu plenerowego znika wiele ograniczeń, które – choć w niektórych miejscach są konieczne i zrozumiałe – czasem nie ułatwiają Narzeczonym zorganizowania ślubu „po swojemu”.

Gdy Narzeczeni podejmą już decyzję o „wyniesieniu” swojego ślubu poza mury, zawsze zwracają szczególną uwagę na miejsce, w którym powiedzą sobie „tak”. Z tego powodu nigdy nie wybierają miejsc, które źle wyglądają w obiektywie, co mnie, jako fotografa, szczególnie cieszy.

Również tzw. „klimat” takich uroczystości jest niepowtarzalny, szczególnie w wypadku wyboru nietuzinkowych miejsc na ślub w plenerze – w Krakowie i okolicach jest ich sporo, o czym przekonacie się za chwilę. Stolica Małopolski może przyszłym Małżonkom zaoferować zarówno parki, lasy i ogrody, jak i – dla tych, którzy lubią nietypowe rozwiązania – dachy hoteli oraz… militarne fortyfikacje. Oczywiście ślub plenerowy to również bardzo praktyczne, wymierne korzyści. Narzeczeni decydujący się na ślub w plenerze rzadko wybierają na ceremonię ślubną i przyjęcie weselne dwa osobne, położone daleko od siebie miejsca. W takich przypadkach ślub odbywa się „pod gołym niebem”, w romantycznej altanie albo w specjalnie przygotowanym namiocie, a przyjęcie weselne tuż obok – w pałacu, dworku lub hotelu. Jest to ogromna oszczędność czasu i przede wszystkim nieoceniony reduktor stresu.

Ślub plenerowy w Krakowie  – lista miejsc

Lista wspaniałych miejsc, w których możecie zorganizować ślub plenerowy w Krakowie i okolicach w zasadzie się nie kończy. Ja wybrałam dla Was te, które sama uważam za najpiękniejsze. Zobaczcie sami:

  1. Villa Love

Rustykalny wystrój utrzymany w toskańskim klimacie autentycznej włoskiej prowincji. To niesamowite miejsce położone zaledwie godzinę drogi od Krakowa to zdecydowanie godna polecenia kandydatura na ślub plenerowy w Małopolsce. Jeśli potrzebujecie więcej szczegółów, możecie zobaczyć moją sesję zrealizowaną w Villi Love i przeczytać tekst o tym niezwykłym miejscu.

  • Folwark Wiązy

Dzisiejsza sala weselna stoi w miejscu, w którym w XIX wieku znajdował się folwarczno-dworski zespół zabudowań. Właściciele oddają go do użytku Młodym Parom i ich gościom w wersji odnowionej, zadbanej i posiadającej szczególny klimat. Obfitość miejsca i urokliwe otoczenie zieleni u stóp Beskidu Wyspowego sprawia, że Folwark jest idealny dla Par, które planują wesele w plenerze w Krakowie – folwark znajduje się bowiem zaledwie ok. 30 km od centrum Miasta Królów Polski.

  • Dwór w Tomaszowicach

To miejsce imponuje przestronnością i robi niesamowite pierwsze wrażenie, które pozostaje z nami na długi czas. Jest tu kilka sal, w których można zorganizować  przepiękne przyjęcie weselne. Do dworu przynależy Oranżeria, a przede wszystkim Park z piękną Altaną. Dzięki temu Dwór w Tomaszowicach należy koniecznie wziąć pod uwagę przy planowaniu ślubu w plenerze w Krakowie (dwór jest położony zaledwie kilka kilometrów od granic Krakowa).

  • Pałac Goetz

To miejsce zachwyca majestatycznością. Mamy tu do czynienia z pięknie odnowionym i zadbanym pałacem zbudowanym w Brzesku pod koniec XIX wieku przez zamożnego mecenasa sztuki. Widać to przede wszystkim w wyjątkowym wnętrzu. Do pałacu przynależy piękny ogród wręcz skrojony pod ślub w plenerze w Małopolsce. Zobaczcie galerię z mojej sesji ślubnej w Pałacu Goetz.

  • Pałac Radziwiłłów

Jeśli marzycie o ślubie plenerowym w Krakowie, koniecznie rozważcie Pałac Radziwiłłów w podkrakowskich Balicach. Przepiękna (licząca sobie ponad 500 lat) dawna siedziba tego magnackiego rodu otoczona jest wspaniałym i starannie pielęgnowanym, renesansowym ogrodem. To w nim na czas uroczystości stawia się wspaniały, rozległy namiot mogący pomieścić nawet 250 gości!

  • Ogrody Muzeum Archeologicznego w Krakowie

Ślub w Muzeum to propozycja z gatunku tych nietuzinkowych. A to tylko jeden z powodów, dla których warto ją rozważyć. Muzeum Archeologiczne w Krakowie posiada ogród, który – o czym nie każdy wie – można wynająć do organizacji wydarzeń plenerowych, m.in. ślubów i przyjęć weselnych. Ogród położony przy samych Plantach gwarantuje wspaniały widok na Wawel i to, co najpiękniejsze w starym centrum Krakowa – jeśli myślicie o ślubie w plenerze w Krakowie, Muzeum Archeologiczne może dać Wam dokładnie to, czego szukacie.

  • Brzoskwinia Ogród

Doskonałe miejsce na plenerowe, intymne uroczystości. Brzoskwinia Ogród to miejsce nietuzinkowe. Pary, które marzą o zawarciu małżeństwa w otoczeniu zieleni, natury i ciszy, koniecznie powinny wziąć Ogród pod uwagę. Tym bardziej, że jest zlokalizowany zaledwie 15-30 minut drogi z Krakowa.

  • Dworzyszcze Wola

To niepowtarzalne miejsce, w którym zakochają się przede wszystkim miłośnicy uroczystości utrzymanych w stylistyce rustykalnej. Jest to dawne gospodarstwo zaadaptowane na potrzeby hotelowo-eventowe. Malownicza okolica, a przede wszystkim piękny, kwietny ogród pełen m.in. róż i lawendy to absolutnie unikatowe miejsce na mapie miejsc godnych polecenia do organizacji ślubu w plenerze w Krakowie lub okolicach (Wola Więcławska znajduje się niespełna 20 km na północ od centrum dawnej stolicy Polski).

  • Oaza Leńcze

Oaza to wizytówka i ilustracja tego, co się dzieje, gdy nowi właściciele z wielkim entuzjazmem odrestaurują stary, niepozorny obiekt użytkowy. Ślub plenerowy w Oazie Leńcze na zdjęciach zupełnie nie wygląda jak ślub plenerowy w Małopolsce – toskańska atmosfera tego miejsca w obiektywie aparatu wygląda jak kadry z włoskich filmów o sielskiej prowincji.

  • Dach Hotelu Starego w Krakowie

Hotel Stary znajduje się nie tyle w centrum, co wręcz w sercu Krakowa – zaledwie kilkadziesiąt metrów od Sukiennic i Kościoła Mariackiego. Nie wszyscy wiedzą, że dach Hotelu Starego jest przystosowany do organizacji uroczystości „pod gołym niebem”. Ślub plenerowy z widokiem na zabytki Miasta Królów Polski? Brzmi znakomicie. Dlatego jeśli zastanawiacie się nad ślubem w plenerze w Krakowie, oferta Hotelu Starego jest zdecydowanie warta rozważenia.

  • Hotel Farmona & Restauracja Magnifica

Do tego stylowego hotelu położonego na południu Krakowa przynależy wykwintna Restauracja Magnifica. Na jego terenie znajduje się imponujący park i letni taras, które otaczają ponad stuletnie dęby. To idealne miejsce na ślub w plenerze w Krakowie. Wasz wyjątkowy dzień będzie przypominał uroczystą, romantyczną kolację.

  • Dach Hotelu Kossak

Hotel Kossak położony przy ulicy Grodzkiej, to znakomite miejsce dla tych, którzy marzą o takim ślubie plenerowym w Krakowie, który właściwie odda atmosferę tego miasta. Hotel położony przy dawnym Trakcie Królewskim oddaje swoim gościom do użytku piękny dach z zapierającym dech w piersiach widokiem na Wawel. Ślub w takim miejscu zapada w pamięć na długo, a na zdjęciach wygląda przepięknie.

  • Dach Hotelu Rubinstein

Hotel Rubinstein położony na krakowskim Kazimierzu to wytworny hotel mogący poszczycić się wspaniałym widokiem z najwyższego punktu, jakim jest dach. To popularne miejsce wśród Par, które marzą o ślubie plenerowym w Krakowie połączonym ze stylową uroczystością weselną.

  • Pałac Żeleńskich

Pałac Żeleńskich znajduje się w Grodkowicach (35 km od centrum Krakowa) nieopodal Puszczy Niepołomickiej. To piękna, zabytkowa, zadbana posiadłość otoczona imponującą zielenią – wspaniałymi, rozłożystymi drzewami i pieczołowicie przygotowanym ogrodem – w sam raz na uroczystość ślubu plenerowego. W Małopolsce wiele jest pięknych pałaców i Pałac Żeleńskich jest tego dowodem.

  • Willa Tadeusz

Lanckorona to małopolska wieś znana w całym kraju, ale również zagranicą. Wszystko to dzięki jej urokliwemu położeniu i oryginalnej, drewnianej architekturze. Willa Tadeusz wspaniale wpisuje się w niepowtarzalną atmosferę tego miasteczka, a dzięki urokliwemu ogrodowi pełnemu wąskich uliczek i zakamarków, oferuje Parom ciekawą i bardzo romantyczną alternatywę dla ślubu w plenerze w Krakowie.

  • Dach Hotelu Sheraton

Krakowski Hotel Sheraton to niesamowicie eleganckie miejsce na organizację ślubu. Hotel dysponuje wspaniałymi salami, które pozwolą na zorganizowanie wystawnego przyjęcia weselnego. Ale na szczególną uwagę zasługuje dach budynku z wyjątkowym widokiem na Wawel i Wisłę. Ślub w plenerze w Krakowie aż prosi się o takie unikatowe tło, więc jeśli chcecie zorganizować przyjęcie weselne łączące nowoczesne z tradycyjnym – Sheraton jest miejscem szczególnie godnym polecenia. Zobaczcie, jak w moim obiektywie wypadła niedawna sesja ślubna na dachu hotelu Sheraton.

  • Chochołowy Dwór Jerzmanowice

Dwór położony jest tuż przy Ojcowskim Parku Narodowym. Samo to czyni go opcją konieczną do rozważenia dla Par marzących o ślubie w plenerze w Małopolsce. Ceremonia zaślubin i przyjęcia weselnego w rozległym ogrodzie otaczającym Chochołowy Dwór znakomicie prezentują się na zdjęciach.

  • Ogród w Crown Piast Hotel & SPA

To pięciogwiazdkowy hotel położony w krakowskiej dzielnicy Bronowice (aż się prosi o literackie nawiązanie do „Wesela” Wyspiańskiego, prawda?). Oprócz luksusowych wnętrz i wielu innych udogodnień, hotel oferuje piękny, kwiecisty ogród z piękną altaną i fontanną szumiącą nieopodal. Luksusowy hotel i ślub w plenerze – w Krakowie, jak widać, takie rozwiązania są jak najbardziej możliwe.

  • Witkowa Chata

To miejsce jest kolejnym dowodem na to, że wykreowanie romantycznej atmosfery uroczystości ślubu w plenerze w Krakowie jest jak najbardziej możliwe. Romantyczna altana ślubna znajdująca się w ogrodzie Hotelu Witek otoczona jest pięknymi, zadbanymi, parkowymi alejkami i gęstą zielenią. Tuż obok znajduje się bardzo klimatyczna Witkowa Chata, w której nietrudno wyobrazić sobie niezapomniane wesele i zabawę do białego rana. Jeśli marzycie o tym, by powiedzieć sobie „tak” w otoczeniu zieleni, a później ruszyć na parkiet, Witkowa Chata w Modlniczce może być czymś, co naprawdę Was zainteresuje.

  • Pałac Minoga

W podkrakowskiej wsi Minoga znajduje się pięknie odnowiony pałacyk. Wokół niego znajduje się urokliwy, niewielki park, a także zabytkowy Spichlerz – tak zagospodarowana przestrzeń sprawia, że Pałac Minoga jest jednym z lepszych miejsc pozwalających komfortowo zorganizować ślub plenerowy w Małopolsce. Zobaczcie w mojej galerii, jak Pałac Minoga prezentuje się w czasie szampańskiej zabawy weselnej.

  • Pałac w Paszkówce

Ten czarujący pałac znajduje się w niewielkiej miejscowości na południe od Krakowa. Dzięki takim miejscom jak to, ślub plenerowy w Małopolsce może połączyć staropolską atmosferę dobrej zabawy w gronie najbliższych z uroczystą aurą wytwornego święta. Obok pałacu znajduje się duży ogród ze wspaniałym, rozległym stawem. Ogród otoczony jest ogromnymi, niebotycznymi drzewami, które tworzą niepowtarzalną atmosferę. 

  • Zamek w Niepołomicach

Zamek w podkrakowskich Niepołomicach zbudowano w XIV wieku na rozkaz Kazimierza Wielkiego (tego, co zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną). Co prawda z jego konstrukcji zostało niewiele, a sam zamek zmieniał się wielokrotnie aż w końcu przyjął renesansową formę, którą możemy podziwiać do dziś, ale jeśli ktoś marzy o prawdziwie królewskich zaślubinach, wielowiekowa rezydencja władców Polski może być strzałem w dziesiątkę. Ślub w plenerze w Małopolsce na zamkowym dziedzińcu, w otoczeniu renesansowych arkad, które pamiętają monarchiczne czasy naszej ojczyzny to sceneria wyjątkowa i bardzo wytwornie wypada w albumach ślubnych tych Par, które zdecydowały się na to rozwiązanie.

  • La Palette Garden

To bardzo interesująca nowa restauracja położona na Wzgórzach Krzesławickich. La Palette Garden – jak sama nazwa wskazuje – dysponuje pięknym ogrodem, który bardzo dobrze sprawdza się jako miejsce do ślubu w plenerze w Krakowie. To miejsce warto polecić szczególnie tym Parom, którym zależy na swobodnej, niewymuszonej atmosferze swojego święta i które marzą o szampańskiej zabawie do białego rana.

  • Restauracja pod Kopcem Kościuszki

Kopiec Kościuszki to jeden z symboli stolicy Małopolski. Dlatego jeśli marzycie o ślubie plenerowym w Krakowie, Kopiec może być jedną z ciekawszych opcji do wyboru. Otaczające ją stare, austriackie fortyfikacje zostały odnowione i oddane do użytku m.in. Restauracji pod Kopcem, która oferuje organizację ślubu plenerowego. Atmosfera surowych murów, które niegdyś pełniły funkcje militarne, połączona z otaczającą Restaurację dziką zielenią tworzą unikatową aurę, która może przypaść Wam do gustu. Osoby rozważające ślub w obrządku religijnym powinny zwrócić uwagę na unikatową kaplicę św. Bronisławy, która znajduje się nieopodal.

  • Dwór Sieraków

To piękny, zabytkowy dworek z ogromnym ogródkiem, który służy Parom jako wspaniałe tło w czasie ślubów plenerowych o każdej porze roku. Warto dodać, że dwór położony jest niedaleko Jeziora Dobczyckiego, co stwarza szczególną okazję do pięknej sesji ślubnej nawet w trakcie wesela. Jeśli chcecie powiedzieć sobie „tak” w romantycznej atmosferze ślubu w plenerze w Małopolsce, Dwór Sieraków może okazać się strzałem w dziesiątkę!

Mam nadzieję, że powyższy tekst był dla Was pomocny i że moje rekomendacje przypadły Wam do gustu.

A jeśli marzycie o ślubie w plenerze w Krakowie, koniecznie napiszcie, co planujecie i zajrzyjcie do mojego portfolio. Chętnie opowiem Wam o moim doświadczeniu i przedstawię swoją ofertę. Jestem pewna, że nasza współpraca zaowocuje zdjęciami, które będą zachwycać w Waszym albumie nawet za kilkadziesiąt lat.

Do zobaczenia!

[contact-form-7 id=”9963″ title=”Wireframe – Form Basic”]