O ślubie przyszli małżonkowie rozmawiają, zanim jeszcze dojdzie do oświadczyn i zaręczyn. Narzeczeni zastanawiają się czy i jaki ślub zawrzeć, ponieważ w Polsce są ważne prawnie trzy rodzaje ślubów: ślub kościelny, cywilny i konkordatowy.

Bardzo modne są także śluby humanistyczne, ale ponieważ nie mają mocy prawnej, mogą się odbyć jako dodatkowa uroczystość po ślubie cywilnym. Wydawać by się mogło, że wystarczy powiedzieć: weźmy ślub i słowo stanie się ciałem. Tak jednak nie jest, ponieważ ślub cywilny, Kraków nie jest tutaj wyjątkiem, wymaga załatwienia wielu formalności.

Kto może wziąć ślub cywilny?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest prosta: kobieta i mężczyzna, prawo polskie nie przewiduje bowiem małżeństw jednopłciowych. Zatem ślub cywilny mogą wziąć kobieta i mężczyzna, którzy ukończyli  18 lat, w przypadku kobiet może to być 16 lat pod warunkiem, że zgodę na małżeństwo wyraził sąd. Oboje muszą być stanu wolnego. Nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego osoby spokrewnione w linii prostej, czyli rodzeństwo, rodzice i dzieci; osoby spowinowacone w linii prostej, np. teściowa i zięć; osoby pozostające w stosunku przysposobienia, np. rodzice adopcyjni i ich dziecko oraz osoby chore psychicznie. Ślubu nie mogą także wziąć osoby ubezwłasnowolnione.

Ślub cywilny Kraków  – od czego zacząć

Rezerwacja terminu ślubu cywilnego Kraków to najważniejsze zadanie, ponieważ w dużych miastach czasem bywa trudno znaleźć wolny termin w czasie, który nam odpowiada. Zatem jeśli chcecie wziąć ślub w USC w Krakowie, musicie się udać do urzędu, w którym ma się odbyć uroczystość. Jeżeli natomiast chcecie zawrzeć związek małżeński w innym urzędzie niż ten, który należy do waszej dzielnicy, powinniście się udać do USC właściwego dla miejsca, które wybraliście na miejsce ślubu.Każdy Urząd Stanu Cywilnego w mieście Kraków ( ślub można załatwić w dowolnym) funkcjonuje od poniedziałku do piątku, w godz. od 7.40 do 17.30. W niektórych urzędach w Krakowie funkcjonuje elektroniczna rejestracja do kolejki, warto skorzystać z takiej opcji, ponieważ może się okazać, że w wybranym przez nas terminie urzędnicy nie będą dla nas mieli czasu.

Ślub cywilny w Krakowie  – co trzeba załatwić w urzędzie?

Najkrócej mówiąc w USC należy ustalić termin ślubu, złożyć odpowiednie dokumenty i wnieść przewidzianą prawem opłatę. Jakie dokumenty powinniśmy wziąć do urzędu i jaką wnieść opłatę za ślub cywilny? Dokumenty i opłaty są w całej Polsce takie same.

Ślub: dokumenty USC:

  • dowody osobiste lub paszporty,
  • dowód opłaty skarbowej,
  • zezwolenie sądu na zawarcie związku ( jeśli potrzebne),
  • zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika i pełnomocnictwo

( jeśli zamierzacie korzystać z jego pomocy),

  • jeśli jesteś obywatelem Polski, ale nie masz polskich aktów stanu cywilnego, przygotuj zagraniczny odpowiednik aktu urodzenia,
  • jeśli byłeś już w związku małżeńskim, przynieś dokument stwierdzający unieważnienie małżeństwa, rozwód lub zgon małżonka,
  • narzeczony – cudzoziemiec powinien przedłożyć dokument potwierdzający możliwość zawarcia małżeństwa wg prawa obowiązującego w kraju, z którego pochodzi.

W  przypadku zawierania małżeństwa z cudzoziemcem i w każdej sprawie budzącej wątpliwości warto zasięgnąć informacji u urzędnika USC lub na stronie internetowej urzędu, w którym będziecie brać ślub. Ważne jest również, aby wszystkie dokumenty sporządzone w języku obcym były przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Opłata skarbowa za ślub cywilny wynosi 84 zł.

Wszelkie szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie pod tym linkiem.

Wzory wniosków i formularzy znajdziecie tu.

Ile się czeka na termin ślubu cywilnego w Krakowie?

W urzędzie należy złożyć oświadczenie, że nie istnieją żadne okoliczności uniemożliwiające zawarcie małżeństwa. Małżeństwo można zawrzeć nie wcześniej niż miesiąc po złożeniu tego oświadczenia, które jest ważne 6 miesięcy, następnie narzeczeni wybierają dogodne dla siebie, zaakceptowane przez urząd stanu cywilnego Kraków terminy ślubu. Urzędy w większych miastach, także USC Kraków ślub cywilny ustalają nie wcześniej niż ok 3 miesiące od daty wizyty w urzędzie. Miej na względzie, że w Urzędzie Stanu Cywilnego w Krakowie odbywa się ok. 1300 ślubów cywilnych rocznie więc terminy w sezonie ślubnym rozchodzą się jak świeże bułeczki.

Elektroniczna rejestracja dostępna jest pod tym linkiem.

Gdzie ślub cywilny w Krakowie?

Ślub cywilny można wziąć w dowolnym USC, ponieważ nie występuje w tym względzie rejonizacja. Dodatkowo ślub cywilny nie musi być zawierany w urzędzie. Uroczystość może się również odbyć jako ślub w plenerze, jednak miejsce musi zachowywać uroczystą formę i musi być bezpieczna dla wszystkich uczestników. Aby wziąć ślub poza urzędem, należy złożyć odpowiedni wniosek i uiścić dodatkowa opłatę w wysokości 1000 zł.

Dane adresowe USC w Krakowie znajdziecie tutaj.

Jeśli chcecie zorganizować ślub cywili w urokliwej Willi Decjusza wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziecie tu. Również Dom kultury Dworek Białoprądnicki jest dostępny na ceremonię cywilną. Info na ten temat znajdziecie pod tym linkiem.

Ile kosztuje ślub w USC Kraków?

Opłata skarbowa za ślub cywilny wynosi 84 zł. Jakie będzie miejsce na ślub cywilny w Krakowie ostatecznie zdecydują młodzi. Niektórzy decydują się zawrzeć małżeństwo w kościele i w USC Kraków – ślub konkordatowy, bo o takim mowa, wywołuje zarówno skutki prawne jak i kanoniczne.

Fotograf na ślub cywilny w Krakowie

Poradnik dotyczący zawarcia ślubu cywilnego w Krakowie okazał się pomocny? Jeśli tak to serdecznie polecam się jako fotograf ślubny z Krakowa do uwiecznienia tego niezwykłego wydarzenia. Stworze dla Was piękną pamiątkę z tej ceremonii.

Napiszcie do mnie!

[contact-form-7 id=”9963″ title=”Wireframe – Form Basic”]